Ezt a megközelítést követve, némi kitérővel, begyűjthetők a GCMT03 multiláda pontjai is. 1. A Koszonya-tető felé vezető műútról Gépjárművel
Gépjárművel szabályosan a N 46° 8,560' E 18° 16,150' 375 m [GCBUFA+parkoló] koorinátákig lehet elmenni, étt érdemes parkolni.
Multiláda bemutatása
A Bufafai kőfejtő geoládát eredetileg Ata, Krisz, és rotty kessertárs telepítette 2005.06.12-én. Összesen 23 megtalálást ért meg, ez idő alatt rotty volt a felhasználó. 2006.05.21-én az utolsó megtaláló, BiharyG jelezte, hogy a bejáratnál egy frissen felállított sorompó és egy tiltó táblát található. A rejtő ezután a ládát megszüntette, mivel a bánya látogatását a területet kezelő Mecseki Erdészeti Zrt. betiltotta. A bányaterületet sárga kordonnal vették körül, a kordonra több helyen behatolást tiltó táblát helyeztek el.
A jelenlegi rejtés a kordonon kívül található, olyan helyen, ami némi rálátást biztosít a bányára, de az élmény a bányán kívül kerüléssel jelentősen csökkent.
A bánya egyébként jelenleg használaton kívüli, több bejárattal is rendelkezik: N 46° 9,325' E 18° 16,495' 355 m [GCBUFA+felső bejárat] N 46° 9,382' E 18° 16,500' 330 m [GCBUFA+középső bejárat] N 46° 9,403' E 18° 16,539' 320 m [GCBUFA+alsó bejárat] N 46° 9,319' E 18° 16,581' 345 m [GCBUFA+déli bejárat]
Bemenni természetesen nem szabad....
Az eredeti leírás
A bánya története, a kövek sorsa
Az egykoron Mánfától különálló Budafához tartozó kőbányában fejtés már a 19. század elején folyt, az innen származó sárga homokkövet építőanyagként és szobrok, kőkeresztek, díszítőelemek alapanyagaként használták. Mánfán ma is számtalan ház lábazata, kőkerítése utal az egykori kitermelésre.
A bányából származó homokkőből készült első jelentősebb alkotás a Pollack Mihály tervei alapján, 1805-1837 között átépített pécsi székesegyház külső kőburkolata, és az 1854-ben felszentelt, Bartalits Mihály szobrászművész által faragott apostolszobrok. Ez volt az első "apostol-sorozat", amely - hasonlóan a mai állapothoz - a dóm déli árkádsorának tetejére került. A sárgásbarna, jól faragható homokkő a fagyot rosszul tűri, különösen, ha még egy festékréteg is kerül rá. Télen a festéssel bezárt víz megfagy, és szétrepeszti a követ. Ezt a hibát követték el a Bartalits alkotásokkal is, ezért a rossz állapotú szobrokat a székesegyház utolsó, Schmidt-féle átalakítása (1882-1891) során eltávolították. Ma a Papnövelde u. 1. sz. épület udvarán láthatók, az eredeti sorrendben felállítva. A sors fintora, hogy a második szoborsorozat, Kiss György apostolszobrai még gyengébb minőségű homokkőből készültek, ezért már az 1940-es években tervezték a szobrok újabb cseréjét (a sérült szobrok restaurálás után, a dóm melletti udvaron emiatt épült, ma is látható árkádsorra kerültek volna). A háború, majd az ötvenes évek gazdasági nehézségei miatt mindez elmaradt, végül az életveszélyes állapotú szobrokat 1961-ben eltávolították, többségük megsemmisült. Helyükre Antal Károly alkotásai, az immáron mészkőből készült apostolszobrok kerültek, amelyek ma is a pécsi bazilika egyik jellegzetességét adják.
A székesegyház a mai formáját a Schmidt-féle átalakítás során nyerte el. A tornyok és az 1890-1891 között készült, a Dóm tér két oldalán látható obeliszkek is budafai homokkőből készültek. A szükséges kőtömböket hat hét alatt szállították 22 ökör és 5 ló segítségével Pécsre, amelyek közül a korabeli források szerint az egyik útközben eltörött, ezért egy újabb fordulóval toldották meg a mára már alig elképzelhető szállítást. A két négyszögletes, enyhén keskenyedő kőoszlopot Dulánszky Nándor, egykori pécsi püspök címere, a sarkokat egy-egy kerubfej díszíti.
(Forrás: Romváry Ferenc: Pécs szobrai)
Az aktív kőfejtést - a helybeliek elmondása alapján - mintegy ötven éve abbahagyták, azonban 2001 első felében elkezdődött a pécsi bazilika 110 éves tornyainak felújítása, melyhez az alapanyagot ugyancsak innen szállították. A darabolt kőtömbök időjárás-állóságát speciális impregnáló anyaggal növelték meg. A négy toronyból három már elkészült, a délkeleti torony még felújításra vár.
Jó túrázást!
Állapot: kereshető
Értékelés:
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület?
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni?
+
különleges látványosság, helyszín?
-
speciális koordináta-érték vagy magasság?
+
vízpart, tó/folyó, forrás van-e a környéken?
-
település belterületén van a láda?
-
van-e a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület?
-
nyugodtan ajánlanád-e télen, hóban is (megtalálható-e)?
+
ajánlanád-e a környéket nyáron a legnagyobb kánikulában is?
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van-e a láda (a környékhez képest)?
-
megközelíthető-e járművel néhány száz méteren belül?
+
a javasolt kiindulóponttól elérhető-e fél órán belül?
-
babakocsit toló család induljon-e a láda keresésére?
+
kisgyermekkel, nagyszülőkkel is elérhető helyen van?
+
igénybe veszi-e a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos)?
-
a láda megszerzéséhez kell-e sziklát mászni (gyerek a nyakban kizárt)?
-
sötétben ajánlanád a láda felkeresését?
+
jellemző-e GPS-t valószínűleg zavaró sűrű erdő, magas sziklafal?
-
szokatlan méretű/alakú-e a láda (az ajándékok miatt fontos)?
+
el tudok-e menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyhatom)?
Vasárnapi mecseki kirándulások - 3.
Így, hogy nem lehet bemenni a bányába, nem sok látszik. De persze azért örülünk, hogy feltámadt. :-)
'82-'83-ban fűtő voltam az akkor még a püspökszentlászlói kastélyban működő egyházi szociális otthonban. Fizetés nélkül, szállásért-étkezésért dolgoztam napi négy órát, így sok időm volt bejárni a környék szinte minden ösvényét. Azóta a kiránduláson kívül tájfutni és a GC miatt járok vissza a Mecsekbe.
Jó, hogy Párduc50 felélesztette a ládát, mert Különleges hely a kőfejtő, igaz a természet már kezdi teljesen benőni, de a régi idők emlékeit még visszaadja a hely. Mindenhol tiltó táblák vannak kihelyezve, a kihúzott szalagok mögé tilos menni, bármennyire is csábító egy fénykép készítése. A kőfejtő tetején az egyik tiltó táblán két csont darabot fedeztünk fel :) Rengeteg édes fekete szeder van a kőfejtő aljában, nagyon finom. A rejtés nagyon szuper, köszönet a rejtésért.
Fentről közelítettük meg a ládát, könnyen megtalálható volt. Egy-két figyelmeztető "tábla" megvan még, de a laminálás ellenére eléggé eláztak már. A bányát szép lassan visszafoglalja a természet. Köszi a rejtést.
Megtaláltam, köszönöm a lehetőséget. A többit majd otthonról! [g:hu 1.6.2y]
A GCMT03 multi keresése közben a Rákos-völgyből tettem felfelé egy kitérőt ehhez a ládához. A kordon külső oldalán mentem fel a rejtekig, amit azonnal meg is találtam. Logolás és visszarejtés után készítettem pár képet az egykori kőfejtőről, majd megindultam vissza lefelé a völgybe...
Köszönöm a rejtést! :)
A GCMT03 pontjai közé beékeltük egy a remek látnivalót. Egy kicsit elkeveredtünk, mert mentünk a leszúrt fa karók és a szamócák után. Az igényes rejtést hamar megtaláltuk. Köszönjük az élményt.
Több felhagyott bányát bemutató ládával találkoztam már, sőt az én GCTEKI és GCPVP ládáim is ezek közé sorolhatók. Most érdekes volt egy olyat helyszínt látni, ahol jól megfigyelhető, hogy foglalja vissza a természet a területet. Nem kopár függőleges sziklafalak, hanem egyre lankásabb lejtők fogadtak, amin igyekszik megtelepedni a növényzet.
A rejtés jó, a jelszó tetszett, a láda rendben.
Örülök, hogy Párduc50 kessertársunk felfigyelt erre a régi ládára és újraélesztette egy igényes rejtéssel.
Bemutatásra érdemes a helyszín, a tiltó kordon egyértelmű, téveszteni nem lehet, szóval biztonságos a hely.
Jó lenne, a véglegesen megmaradna.
Egy Mecsek környéki ládázásra indultam ma reggel, amihez utolsó percben Bal3 barátom is csatlakozott. Hetekkel ezelőtt bejelentkeztem a GCTOUR-ra, a két napos Kőszeg környéki bevetésre, de olyan biztosan mondta az összes időjós az esőt, hogy azt lemondtam. Nincs rosszabb annál, mint "kedvtelésből" ronggyá ázni a bringán az ország másik felében. Baranyára sem mondtak igazán klassz időt, de reggel azt láttam, hogy ennek fel sem igaz, így elindultunk.
Az újonnan megjelent rákos-völgyi séta multiba illesztettük bele a kőfejtőt. Jó rég' megszűnt ez a láda, köszönöm a felélesztését! Érdekes hely, nekünk tetszett. A láda a bánya területén kívül kapott helyet, kiváncsi leszek, ebbe ki tud belekötni? Jó rejtés, igényes. Köszönet!
Sajnos a bánya látogatását a területet kezelő Mecseki Erdészeti Zrt. betiltotta, így a láda megszűnt, a bányaterületre tilos a belépés! A megközelítés leírását a szövegből töröltem, a fenti koordináta a mánfai kocsmához mutat!
Észak-mecseki csipegetés Freddyvel. Kétszemélyes autó van nálam, nem tudtam nagyobb csapatot vinni. Szokásos hajnali 4-órás indulás, este 10-órás érkezés, közben szorgos ügyködés. 14 ládát sikerült megtalálni, ezek közül Freddynek 4 volt új. Szép, fagyos időjárás, a vége felé kisütött a Nap, sokhelyütt jeges erdei utak, amelyeken nagyszerűen fogott a szögestalpú tájfutó cipő.
Ilyen esetem még nem volt! A fotó alapján egyből kiszúrtuk a rejteket, és Freddy meglátta egy sziklaüregben a láda csücskét is. Kivenni azonban nem tudtuk, úgy összefagytak a szikladarabok. Már épp megmondta rotty a jelszót (köszönet!), amikor Freddy fél kézzel benyúlva, odabenn kinyitotta a ládát, kihalászta a logbookot, majd vissza is tette és lezárta a ládát. Szerintem pályatévesztett ez az ember: nőgyógyásznak kéne felcsapnia :-)
A Koszonyatetői kulcsosházban aludtunk, úgyhogy még reggeli előtt gyorsan elugrottunk a bányába. Ami annyira közel volt, hogy mire a gipsy összeszedte magát, addigra már el is szaladtunk a bánya alatt, tovább a rétre, fordulhattunk vissza.
Nagyon értékeljük a megközelítés részletes leírását és a jó rejtekhelyet.
Nagyszerű láda, tökéletes rejtés, pontos koordináták. Dél felől jöttünk, a 2-es parkolóban hagyva a kocsit és a középső földutat választva.
Gyuri (és Mihul)
Pécs felé menet megnéztem ezt a kőbányát. Nagyon sok helyen jártam már a Mecsekben, de itt még nem voltam, ezért jól esett idetalálni. Azonnal meglett a doboz, mert a koordinátái pontosak.
Hamar meglett! A Koszonyatetőre vezető műútról közelítettük meg. A műút mellett van egy parkoló-szerű terület, három erdei út indul a bánya irányába. A középső a helyes út! :)
Ez a láda éppen indulásunk előtt került ki, így örültünk, hogy megkereshetjük. A megközelítéshez az ajánlott utakat használtuk, még a parkolót is megtaláltuk önállóan, csak utána jöttünk rá, hogy az a leírásban is említett terület. :) Innen a kőfejtő könnyű sétával elérhető, bár a sok esőtől a földút nagyon vizes volt, mindenhonnan időszakos patakok csordogáltak.
A kőfejtőben már remek, napsütéses idő fogadott, a koordináta tökéletesen pontos volt, a rejtés is nagyon jó, kívülállók számára (valószínűleg) nem túl észrevehető. A ládaoldal szépen megcsinált, jó, hogy segítséget ad a közelítéshez és a rejtekhez is, emellett a szükséges információkat is tartalmazza a látnivalókról. Csak gratulálni tudunk hozzá, és köszönjük a rejtést! Vita nincs: maxipontok. :)
Érdekes anyag ez a homokkő. Végülis kő, de érezni az állagán a homokot, és úgy érzem, nem nagyon építkeznék belőle, és a szoboralkotóknak is megmondhattam volna, ha megkérdeznek, hogy nem lesz tartós. ;-)
A helyszín és a láda tetszett.
A forróság sokat rontott a filingen, de tényleg érdekes hely.
Örülök ennek a rejtésenek, mert e nélkül soha nem fedeztem volna fel a helyet. Köszi a kártyát, fagyűrűre cseréltem.
Első lettem! Hurrá! Nagyon igyekeztem, nehogy valamelyik vérjátékos beelőzzön, mint legutóbb Villányban.
A falepkét becseréltem egy gyöngyösre, itt lóg a nyakamban. Köszönöm!
Tetszett a hely, és el nem bírom képzelni, hogyan találtatok rá.
Erzsit nagy nehezen rávettem, hogy menjünk hazafelé a Kőfülke felé, de Öregmedve köszönte szépen, még egyszer nem akart eljönni.