Elhelyezés időpontja: 2005.06.12 00:00
Megjelenés időpontja: 2005.06.14 18:20
Utolsó változás: 2012.11.20 04:26
Rejtés típusa: Multi geoláda (1H+2V)
Elrejtők: Porgesz Gábor és Eri
Felhasználó: porgesz Nehézség / Terep: 3.0 / 3.0
Megtalálások száma: 329 + 2 sikertelen + 9 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.4 megtalálás hetente
WAP
1. pont: A kapu léceinek számából az első SZÁMJEGY betűvel
2. pont: Az emlékmű bal oldalán a szöveg utolsó sorának második szava (5 betű)
3. pont: A harmadik jelszórészlet a ládában
Csaknem 3100 lakosú nagyközség Borsod-Abaúj-Zemplén megye északnyugati részén a településről elnevezett hegység egyik völgyében. Első írásos említése 1299-ből származik, de a település jóval régebbi, egyike az ország legősibb bányahelyeinek. A föld kincseit - réz-, ólom-, ezüst- és vastartalmú ásványokat - évezredek óta bányássza az itt élő ember. Neve az ószláv ruda, azaz érc, vasérc szóból származik. 1378-ban Nagy Lajos királyunk városi rangra emelte, melyet a török veszély és a csökkenő érckészletek hatására vesztett el. Jelentősége Trianon után nőtt meg azzal, hogy itt működött hazánk egyetlen vasércbányája egészen 1985-ig. Jelenleg gipszbányászat folyik a közelében.
Református templom
A 16. sz.-i török pusztítások nyomán romba dőlt nagyméretű gótikus, háromhajós csarnoktemplomból az 1660-as években alakították ki a mai, töredékes épületet. Értékes a 18. századi festett kazettás famennyezetét az 1970-es években végzett restaurálás mentette meg. Középkori részletei - 14. sz.-i kovácsoltvas kapuja, mérműves ablakai valamint Perényi István és Saurer Erhard domborműves síremléke révén hazánk legértékesebb egyházi emlékei közé sorolhatjuk.
Érc- és Ásványbányászati Múzeum
Rudabányán működik hazánk egyik legnagyobb bányászattörténeti gyűjteménye, melyet 1956-ban alapítottak.
Állandó kiállításai:
-A magyarországi érc- és ásványbányászat története a legrégibb időktől napjainkig.
-Magyarország ásványai - Földvár Aladár geológus emlékkiállítása (Több száz hazai és külföldi ásvány látható itt, hegységenként, illetve bányavidékenként csoportosítva, valamint őslénykiállítás: a világhírű Rudapithecus-leletek másolatai is itt láthatók).
-A múzeum kertjében 1969-ben épített 15 m hosszú táró a hazai érc- és ásványbányászatban 30 évvel ezelőtt alkalmazott művelési módokat mutatja be.
További információ:ITT
Nyitva tartás:
Hétfő kivételével minden nap 9-17 óráig.
A belépődíj 200Ft
A kertjében álló Kossuth-szobor 1906-ban készült, eredetileg a felvidéki Dobsinán volt, onnan került 1972-ben Rudabányára. A jelszóért nem kell a múzeumba bemenni, de ha már ott vagytok érdemes!
Egyértelműen a bányató pont viszi a pálmát ebben a multiban. A legszebb bányató amit eddig láttam. Az ajánlott parkolóból sétáltunk a tóhoz és a kilátópontnál kisebb tömeg fogadott. És ahol tömeg van, ott szemét is. Itt is minden bokorban, kő alatt/mögött eldobált ez-az lapul. Soha nem fogunk megváltozni? A doboz jó helyre került, nem láttak rá. A másik két pontnak csak a környezetét néztük meg, mert minden zárva van.
Lehangoló látvány a sok elhagyatott régi/kibelezett bányász ház, illetve a romos, lepusztultakban lakók látványa.
Megtaláltam!
Kicsit nehézkesen ment a doboz megtalálása. Az elmult évben már jártam erre, de a tó megkeresésére nem jutott időm. Hát most meglett!
Nagy csodálkozással tapasztaltam, hogy a parkolóban előttem már vagy harminc autó állott. Kicsit félve indultam a láda irányába a sok ember miatt. De semmi gond, eléggé jól el van rejtve.
Köszönöm a rejtő munkáját!
TFTC!
5 napos BAZ-megyei kirándulgatás Miskolctapolcai bázissal.
A bányászfaluk nem igazán nyűgöznek le, de a bányánál a kilátás tetszett, a fizetős parkolás kevésbé.
A másik két pont még előző nap lett meg.
[Geoládák v3.6.0]
Egy hetes geotúránk első felében az Aggteleki Nemzeti Park és a Cserehát szebbnél szebb helyeit kerestük fel, a második felében pedig a Zempléni-hegység még ismeretlen tájait és hegycsúcsait fedeztük fel.
Mind a három látnivaló tetszett, különösen a bányató. Sok bányatónál jártam már a ládázások során, de ez volt az egyik legszebb. Köszönet a rejtésért.
A tóhoz a parkolás ugyan 600 HUF, ám ha 10 óra előtt vagy 19 óra után érkeztek, még a behajtani tilos táblát is leveszi a néni. A kijelölt parkolót elhagyva a tó másik oldalán szabad a bejárás.
Köszönjük a rejtest! :)
Estefelé érkeztünk, így a templom és a bányászati múzeum zárva voltak. A tó és környezete fantasztikus, de érdemes tudni, hogy fürödni tilos.
Megnéztük viszont a Látványtárat, ami a 200 Ft-os belépőt nagyon megéri, és 19 óráig nyitva van. Egy 2015-ben átadott modern épülettel óvták meg az ásatások helyét, amelyben egy nagyon látványos kisfilmet vetítenek különleges technikával félóránként. Az épület tetejéről szép a kilátás a tóra, és a kertben igényes információs táblákat állítottak ki.
http://www.rudapithecus.hu/latvanytar
Itt a megközelítésről ez a meghökkentő de helytálló információ olvasható:
A körforgalomból kilépve egyenesen haladunk, amíg nem találkozunk a "Rudapithecus Látványtár -->" felirattal, valamint egy behajtani tilos táblával. Ezen az úton haladunk tovább!
A láda közvetlen környezetében sok a szúnyog, érdemes gyorsan logolni.
Köszönjük a rejtést!