[wap: Józsi bácsi a vár őre, nincs messze a láda tőle. Ha a félig kiszáradt tavat körüljárod, fa ölében megtalálod! A láda megtalálható a .com-on.]
A láda egy nagyrészt kiszáradt tó körüli sétával közelíthető meg, út mellett van, ne törjetek bozótot! Egy sokágú fa tövében rejtőzik. Kérjük, jól rejtsétek vissza!
Székesfehérvár felől Lovasberénybe érkezve bal oldalon két oroszlán várja a látogatókat - ők őrzik a Cziráky-kastélyt. Ez a láda nem egy gyönyörű épületet mutat be, hanem valaminek az emlékét, ami újjá is születhetne - de ehhez egy csoda kellene.
A kastély megépítése előtt valószínűleg már állt egy sokkal régebbi vár a helyén. Régészeti feltárás még nem készült (legalábbis nem készült alapos feltárás, kisebbek igen - eredményeik el vannak temetve valahol), de sok jel a vár-alapokra utal.
A kastély története
itt olvasható, Lovasberény honlapján, a kastély oldalán. Érdemes megnézni!
A kastély most a Műemlékek Állami Gondnoksága kezelésében van, de úgy tűnik, nem tudnak vele mit kezdeni: beázik, az állapota válságos, pedig egy óriási, gyönyörű épület.
A kastély története mozgalmas, több gazdája is volt, nagyon sok magas rangú vendég fordult meg benne. Sokszor átépítették, modernizálták, megnagyobbították, de szerintünk ennél a kastélynál nem ez a lényeges. A romos épületeken még látni, érezni az egykori nagyúri kastély hangulatát éppúgy, mint a 20. század viharait. És itt a 20. század pusztításának látványa ugyanolyan erős, mint az egykori pompáé lehetett...
1945-ig a kastély teljes épségben állt, ezután kezdődött a pusztulás. Kisebb bombatalálat érte, aztán a helyiek kezdték bontani. Az oroszok is égettek itt bútorokat, meg amit találtak. Loptak belőle a helyi középületekhez, forgattak benne kastélyrobbantós-háborús filmet, csak rendbehozni nem akarta senki.
A tulajdonosok hazajöttek, és már csak a pusztuló, egykor gyönyörű kastélyukat találták... Még Magyarországtól is elment a kedvük.
A felújítására létrehozott alapítvány nem tudott pénz szerezni, a magánkézbe adáshoz pedig (mivel jelenleg állami tulajdon), a parlament jóváhagyása kellene (és ez már politika, miért nem érnek rá erre).
Érdemes kérdésekkel elárasztani a gondnokot, és egy másik világ bontakozik ki előttünk.
Látogatáskor valami egészen furcsára számítsatok: egy hatalmas, óriási épület, de teljesen romos állapotban. Óriási a kontraszt az elképzelhető egykori látvány és a mai nyomasztó falak között, és a kettő között van Róth Józsi bácsi, aki mindkettőben él. Végigjárásához az ő segítségét ajánljuk, akinek nagyszülei, szülei itt dolgoztak a gróféknál, és személyes emlékeit tudja megosztani a látogatókkal. Most ő az egyik gondnok.
A kastély épületének látogathatósága: 24 órás gondnoki felügyelet van a kastélyban, de jobb előre telefonálni, és informálni őket az érkezésről. A Polgármesteri Hivataltól (22 / 456 024) kaptunk meg egy számot: Fiala család (22 / 456 739). Náluk kell érdeklődni, a kiválasztott időpontban ki az, aki vezet és beenged. Mi Róth Józsefet ajánljuk. A kastély mobilszáma: 30 / 401 45 64
Csak világosban látogatható, a kastélyban nincs villany!
A kastélypark bármikor, bárki által szabadon látogatható!
Érdemes még megnézni a kastély körül:
Kápolna (ezt is megmutatja a gondnok)
Egykori tó a kastélyparkban
Katonai temető a kastélyparkban
Érdemes még megnézni Lovasberényben:
Faluház (Hunyadi u. 6.) - a gondnoknő a 8-as házban lakik, ha nincs nyitva a ház
Izraelita temető
A láda a kastélyparkban pihen, egy sokágú fa testében.
Estefelé rejtettük. Éppen elkezdtek énekelni a békák, majd kirajzani a cserebogarak, aztán a cserebogarakra vadászó denevérek. Nagyon szép az a park.
A kereséshez jó időt és kellemes lovasberényi időtöltést kívánunk:
Haushinka, Marci, Péter, Tami és Mackka