Elhelyezés időpontja: 2004.07.17 12:00
Megjelenés időpontja: 2004.07.18 13:20
Utolsó lényeges változás: 2017.06.14 20:06
Utolsó változás: 2020.09.30 20:00
Rejtés típusa: Virtuális geoláda
Elrejtők: Eszti, kepenu Gábor
Felhasználó: gym Nehézség / Terep: 2.0 / 2.0
Megtalálások száma: 1091 + 33 sikertelen + 146 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 1.3 megtalálás hetente
Figyelem!!! A fenti koordináták nem a felkeresendő objektumra mutatnak - ez egy ún. "locationless cache".
Szintén figyelem!!! Ezen az oldalon geokesserek amatőr fotói és gombahatározásai szerepelnek!
[WAP: hagyományos geoláda 2 km-es körzetén belül keress gombát, fényképezd le a GPS-eddel, az aktuális pozícióval, és nézz utána milyen gomba, jelentsd be "Jelszó nélküli megtalálás"-nak!]
Annak ellenére, hogy a hagyományos geoládák feltétlen hívei vagyunk, egy speciális ládát hoztunk létre:
A geocachinget elsősorban a turisztika kiegészítésének tartjuk, egy szuper mozgalom és játék egyben. Nagyon sok geoláda közelében vagy éppen az odavezető út mentén lehet gombát találni, és meglepően kevesen ismerik a gombafajokat. A geocaching és a gombahatározás eredője ez a cache. Nincs konkrét koordinátája, a fejlécben szereplő koordináták a tulajdonos lakcímére mutatnak.
A megtalálás feltételei a következők.
1. Geocaching túra kapcsán (hagyományos láda 2 km-es körzetén belül) talált gomba - a ládát kérjük megnevezni!
2. Le kell fotózni a gombát a GPS-szel együtt (aktuális pozícióval) a "terepen" - erdőben, mezőn. Ha nincs GPS, vagy azzal fotózol, akkor legalább az egyik képen legyen valami egyedi a gombás képen - legjobb egy papírcetli "GCGMBA" felirattal, vagy ha közel van a láda, aminek a közelében találtad a gombát, akkor az (persze úgy, hogy a jelszó ne legyen látható). Bármily hihetetlen, vannak, akik netről letöltött fotókkal kísérleteznek a "kell a pont" szellemében. Ha legalább egy feltöltött kép nem teljesíti a fenti feltételt, akkor nem fogom elfogadni a logot. Ha a kép metaadatai között szerepel a készítés helye és ideje, az is jó, de kérlek, említsd meg a logban.
3. Meg kell határozni a gombafajt (magyar név) és beleírni a logba vagy a kép címéhez. Ehhez jól jöhet a Terra Alapítvány oldala vagy egy hagyományos, papír alapú gombahatározó. Ha nagyot tévedtél, nem baj, mailben értesítlek, és javítás után elfogadom a logot. Ha csak kicsit tévedtél, akkor mail nélkül elfogadom. :)
- Nem feltétele a megtalálásnak, de lehet írni többet is egy-egy fajról: latin név, sajátosságok, mely másik gombával lehet összetéveszteni stb.
- Nem kell feltétlenül litániát vagy könyvfejezetet írni, csak a legfontosabbnak vélt dolgokat az adott fajról. Olyasmit, ami más számára is hasznos lehet.
- Lehetőleg olyan gombával logoljatok, amit biztonsággal meg tudtok határozni.
- Az sem hátrány, ha több fénykép készül a gomba könnyebb azonosításához.
- Egy adott gombafaj több kesser által is megtalálható, de máshol, más időpontban - lehetőleg ilyenkor jelentsen valami pluszt a logotok! (Szebb fotó, 1-2 hasznosabb info.)
- Természetesen egy játékos csak egyszer regisztrálhat találatot, de tetszőleges számú "egyéb" log fűzhető a ládaoldalhoz további érdekes gombatalálat esetén.
Ha igényesek akarunk lenni, akkor jelentősebb és szebb gombákat fotózzunk, és ne tegyük fel tizedszer is ugyanazt a gombát, csak ha különb a logunk, fotónk az előzőnél!
Jelszó nélküli megtalálásként kell regisztrálni, melyet - a feltételek maradéktalan teljesülése esetén - jóváhagyunk. Ez bizonyos esetekben eltarthat pár napig, pláne, ha nehezen azonosítható a gomba a kép alapján. Ebben az esetben a megtaláló türelmét kérjük!
A hagyományos geoláda oldalára (aminek a közelében a gombát találtad) beszúrhatsz egy linket erre az oldalra, ill. innen a hagyományos láda oldalára.
Nem az a célunk, hogy gombalelőhelyek POI adatbázisa jöjjön létre, sőt nem is az, hogy leszedjük a gombákat a ládák környékén - csupán az, hogy geoládázás közben is járjunk nyitott szemmel a természetben, és ismerjük fel a fontosabb gombafajokat, gyarapítsuk társaink ezirányú ismereteit. Az ilyen kesser feltétlenül megérdemel +1 pontot, találatot.
(A történeti hűség kedvéért: az első magyar "locationless cache" flektogonGeo-emlékfája, egy eseményláda jogutódja.)
Jó gombakesselést kíván Eszti és kepenu Gábor!
----------------
A Terep/Nehézség pontszámok természetesen változhatnak - szerintünk kb. 1-3 között, ennek átlagát vettük a weblapon.
----------------
2007. 01. 16. A ládát átvettem, de ez a lényegen nem változtat. Talán kicsit szigorúbbak lesznek az elbírálások. :) Mindenkinek jó ládázást és gombázást!
Félreértések elkerülése végett: a képek kepenu képei, én pl. már több királyvargányát is találtam. :)
gym
----------------
2007. 06. 04. Kedves Kesser- és Gombásztársak!
Amennyiben lehetséges, kérem, hogy a gombákról több képet készítsetek, különös tekintettel a lemezekre, tönkre, stb. Aki forgatott már gombahatározót, az tudja, hogy egy felülről készült kalapfényképből nem lehet megmondani, hogy mi is az a gomba... Ha pedig nem tudjuk szép képekkel és pontos határozásokkal megtölteni ezt az oldalt, akkor ez a jó kis láda nem tölti be funkcióját. Előre is köszönöm az együttműködést!
gym
----------------
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
-
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
+
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Ma a GCKEKL mozgót vittük tovább PÉV-vel. A rejtésnél taplógombákat és osztrák csészegombákat találtunk, melyeket a ládával lefényképeztünk apával. (PÉV)
Később a GCSZEF ládánál is találtunk taplógombát, a negyedik képen a láda tetejét tartom a rejtésnél.
"És amikor kinyitotta a szemét, látta azt is, hogy (...) mennyire más itt, a lombok árnyékában, mennyire más itt az erdő zöld fényében, a keze, ami se szép, se fehér nem volt, legfeljebb célszerű, mint egy szerszám, most óvatosan hajtotta félre az ágakat, puhán simult a fa törzsére, hogy megmutassa a hatalmasra nőtt taplógombát, (...) a mindig olyan nevetséges gonddal hátrafésült haja most a homlokába lógott, mint egy kisgyereké, aki a játékba feledkezett (...).
-Kőrösi Zoltán ~ Magyarka-
Ma a Mátraverebély közelébe elrejtett Országjáró Kék Ládát mozgattuk meg Ribizli9-el. Sok-sok gombát láttunk, de a ládát olyan helyre rejtettük, ahol két gombafajtát is találtunk. A GCKEKL dobozával együtt lefényképeztük és elrejtettük.(Képek)
Később felkerestük a GCSZTK és GCSZEF ládákat is, ahol szintén találtunk szebbnél szebb gombákat.
Taplógomba.
Magyarországon gyakori.
Lombos erdők elhalt vagy legyengült fatörzsein (leginkább bükkön, de más lombos fákon is, fenyőn elvétve) él, amelynek anyagában fehér korhadást okoz. A termőtestek egész évben megtalálhatóak, általában egyesével vagy néhányadmagával.
A GCbk07 megtalálása után kisétáltunk Fehér-kőre. Útközben fotóztam ezt a pár Téli fülőkét. A második kép egy korábbi túrán készült erről a gombáról. A harmadik kép is ma készült, Júdásfülgomba látható rajta. Ez már Bükkszentkereszt szélén készült, a 2 km-en kicsit kívül. A képek tartalmazzák a készítés helyét.
Szendehelyen voltam 2020 október 17-én. Ekkor találtam a kápolnától kb. 5-6 méterre. Így a geoláda neve "Erdei kápolna Szendehelyen" és GCEkSz. É 47 51,279 K 19 5,737. A gomba neve: nagy őzlábgomba. Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.7.6]
Előző hét szombaton jártuk meg a Rám-szakadékot és a Lukács árkot, így a hagyományos láda, melynek környezetében a gombát találtuk a GCLuki. Sajnos csak most volt időm leülni "gombászni".
Én telefont használok mind GPS-ként, mind pedig fotózásra, így az nem tudott a képen szerepelni. Helyette egyik örök turistatársunk teszi egyedivé a fotómat: Yoda. Ő most már két éve jön velem, ahova csak tud, és mindenhol lő magáról egy fotót :) ezt épp, ha jól azonosítottam be (közel két órás internet túrás után), akkor a fotón éppen gyűrűs tuskógombákkal pózol egy fatuskó belsejében.
A hét közepén "bogarászás" közben véletlenül botlottam bele ebbe a virtuális ládába. A hétvégi túrához így megszületett a kiegészítő cél: gombát kell találni! Ez gyorsabban ment, mint gondoltam. Közvetlenül a bükkszenkereszti multi (GCBSTX) első pontja mellett fagyott apró gombákra leltem. Vakartam is a fejem, hogy fogom beazonosítani őket: :) A gondviselés segítségemre sietett, és néhány száz méterrel arrébb eléggé megviselt, szintén fagyott légyölő galócákat találtam. Köszönöm a kihívást!
Mai kirándulásunk alkalmával találtuk ezt a nagy őzláb gombát a GCNKTR Nagykeszi templomrom ládája mellett.
"Nagy méretű őzlábgomba, tönkje kígyóbőrszerűen mintázott (a hozzá hasonló piruló őzláb és a mérgező kerti őzláb tönkje nem mintázott). A nagy őzláb gallérja kettős szélű, tönkjének alján nincs peremes gumó. Kalapja pikkelyekkel borított, amik "letörölhetők"."
Köszönjük az elfogadást.
Kicsit megkésve logolok. GCJGTS ládát kerestük meg. A környék tele volt gombával. Mindenfelé.
Légyölő galócával.
Nagyon szép és látványos gomba. Biztosan minden felnőtt ismeri, nem is kell nagyon bemutatni. A gyerekmesék leggyakoribb gombája. Ezért is tartom nagyon fontosnak, hogy a gyerekek is tudják, hogy mérgező.
Tavaly októberben családosan kirándulni indultunk Gödöllőre a GCJUHA és a GCSIP6 ládákhoz és csodálatos gombákra bukkantunk a Sissy-pihenő környékén, konkrétan a padok mellett. Én még ilyen csodálatos harkálytinta gombát nem láttam és rögtön 3 is volt egymás mellett. Ráleltünk egy kb 30 cm magas őzlábgombára is, de ilyennel össze lehet más erdőkben is. A gomba cache-t csak ezen kirándulás után kerestük fel, igy most csak a fenti képpel tudom ezt bizonyitani. Azért szeretném, ha ez elfogadásra kerülne, mert ez egy ritka gomba, jó lenne, ha bekerülhetne a gyűjteménybe. Jó kezdeményezés ez a tipusú láda. Köszi
Kellemes hosszú hétvégét töltöttünk Sopronban és környékén fa-peti, Robogo, tabletta és Liberty társaságában. Nem nagyon ládáztam még ezen a környéken, így nekem minden újdonság volt és nagyon szép helyeket fedeztünk fel.
Asztalfő felé megálltunk és besétáltunk a GCDFDF ládához, elég dzsindzsás volt. Sok légyölő galócát láttunk a láda közvetlen közelében.
Sokat sétálunk a környéken, GCFUSTtól nem messze találtuk ezeket a szemétgombákat (Conocybe) adam.botyanszkival. Voltak még más fajok is a környéken, de egy fűnyírás keresztülhúzta a terveket.
Kifejezetten gombász túrára indultunk Szárnyaló Sassal, és CsG12-vel. Eredetileg tervben volt a GCjuha megtalálása is, amit most elhalasztottunk, mert egy új geoláda telepítését terveztük meg a környékre, ami kissé elvette az időt.
Ezek után összefutottunk CsG12 barátaival, akik -micsoda véletlen- pont gyakorlott gombászok. Velük szedtünk Fenyőtinóru gombát is.
Az első két képen magában látható Nagy Őzlábgomba (Macrolepiota procera) valóban elég nagy. Magassága 10-től 30 cm-ig terjed. Csak a kalapja ehető, mert a tönkje kemény és rostos. Ritkás erdőkben és erdőszéleken fordul elő.
Forrás: Wikipédia
A megtalált gomba a fóti kastélykert ládája GCFOKK közelében nőtt!
Infó a wikipédiából:
A korábban egységesen Coprinus nemzetségnéven ismert gombafajokat mikro- és makroszkopikus tulajdonságaik alapján ma már négy különböző nemzetségbe sorolják. Rendszertani besorolásuk a kalaposgombák rendjén belül is megváltozott: csak az eredeti Coprinus-fajok tartoznak a csiperkefélék családjába.
A tintagombák kalapjának pereme gyakran bordázott, a kalaphús általában - sokszor szinte bőrszerűen - vékony. Fiatalon több fajnál burokmaradványok borítják a kalapot. Két nemzetség (Coprinus, Coprinopsis) fajainak termőteste már közepesen fejlett állapotban tintaszerűvé folyósodik (autolízis), míg a két másik csoport tagjaira (Coprinellus, Parasola) ez kevésbé vagy egyáltalán nem jellemző. Spóraporuk fekete, gyakran már a fiatal példányok lemezeinek éle feketéssé válik ettől.
A tintagombák többsége nem ehető, ez alól három fajuk kivétel: a gyapjas tintagomba, a kerti tintagomba és a ráncos tintagomba. Sokáig úgy tartották, hogy ez a faj egy koprin nevű anyagot tartalmaz, ami alkohollal együtt fogyasztva mérgezéses tüneteket okoz. Ez a téves információ több szakkönyvben is előfordul. Más fajok, például a ráncos tintagomba, valóban tartalmazzák ezt a vegyületet, viszont a gyapjas tintagombából egyáltalán nem sikerült kimutatni, ezért az alkoholfogyasztástól nem kell tartózkodni.
Csak a nagyon fiatal, fehér kalapú és lemezű példányokat gyűjtsük, de ezek tönkjei sem ehetők. A leszedett gombát minél hamarabb fel kell használni. A legjobb rántva vagy palacsintatésztában kisütve, esetleg krémlevesnek. Sütve nem jó ízű.
Alkoholt a ráncos tintagombával nem szabad fogyasztani, mert az alkohol és a tintagomba együttesen enyhén mérgező.
[Jóváhagyta: gym, 2020.10.18 07:15]
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (1270 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.