Ez a geoláda az MH Bakony Harckiképző Központ Lő- és Gyakorlóterületén található.
A Magyar Honvédség legújabb fejlesztéseinek eredményeként a megnövekedett tűzerő miatt a központi lőtér fölötti gerincen kifejezetten veszélyessé vált tartózkodni, illetve a gyakorlótér egyéb részén is fokozott óvatossággal közlekedjetek. Általában is a Központi Lő- és Gyakorlótér területén csak a kijelölt utakon (turistaút, szilárd burkolatú, erdészeti gerincút) szabad közlekedni, bejelentett lőgyakorlat idején még ott sem. Ha túrázás közben esetleg fel nem robbant tüzérségi- vagy egyéb lövedéket találsz, akkor jelentsd be a MH-nek.
Hasznos információk: - A Központi Lő- és Gyakorlótér területe a turistautak.hu térképén rózsaszín satírozással kiemelve. - Ha fel nem robbant lövedéket találsz, itt tudod bejelenteni: +36-88-549-555 vagy +36-88- 549-500 vagy +36-88-549-583 - Az időszakos korlátozásokat, azaz a lőgyakorlatok időpontját itt tudod ellenőrizni
WAP:
A láda (14x8x5 cm) visszaköltözött a megjelenéskori helyére.
Fa gyökerei között. A ládába TravelBug helyezhető.
Leírás
Ez a láda egy picit multi, egy picit esemény, de lényegében hagyományos geoláda.
Azért multi, mert az Északi Bakony egy kevésbé ismert részének a Gaja patak Jásd község körüli vidékének látnivalóit foglalja össze:
Jásd község területén már a 10. században honfoglaló magyarok telepedtek le. Sőt 1100 körül bencés apátságot építettek, amelynek romjain található ma a jásdi templom. N 47° 17,295' E 18° 1,432' 150 m [GCMIRO+Templom]
A Gaja patakon sorban működtek még 40 évvel ezelőtt is a vízimalmok. Ennek egyik emléke a Vadalmás malom.
A jásdi szentkútról - amelyet csodatévő helyként is ismernek - 1814. évi leírásban olvashatunk először, mai kápolnája 1825-37 között készült barokk-rokokó stílusban. N 47° 16,607' E 18° 1,229' 150 m [GCMIRO+Szentkut]
A legrégebbi emlék a környékről pedig a Márkusvár, ami egy földvár, amely egyesek szerint már a bronzkorban is itt állt.
Az esemény pedig 2004 pünkösdjéhez kapcsolódik, amikor is a Mi&Ro harcművészeti csoporttal edzőtáborban vettünk részt Jásdon, és a Szentkút meglátogatásakor a helybéliek úgy gondolták, hogy valamiféle szerzetesrend tagjai lehetünk. :-)
Ennek emlékére helyeztük el közösen a geoládát.
Ajánlott túraút
A ládát nagyon könnyű megközelíteni, hiszen a útvonalán található. Egy szép kirándulás (kb. 10 km): Tésről elindulni, a Siska forrás érintésével Jásdon az említett helyeket felkeresni, majd a Vadalmás forrás környékét érintve a Római-fürdőnél lévő ládánál, illetve Bakonynánánál végezni.
"Ládatörténelem"
A láda első lakóhelye a földvár domboldali részénél egy fa tövében volt. N 47° 16,533' E 18° 0,964' 150 m [GCMIRO+Földvár] Érdemes a földvár környékét alaposan feltérképezni - sajnos nyáron nagy a dzsungel - mert a helybeliek szerint még most is lehet találni cserép és fémeszköz maradványokat.
A rejtek
Egy fa természetes odújában, földszinten helyezkedik el a rejtek. Az álcázás természetes anyagokkal történt. Kéretik hasonlóképpen visszarejteni a ládát a következő kesser örömére.
Akinek sietős, az talál pótjelszót a kapun belül, Mária látóterében.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Jól látszik most a várárok. A doboz az árokban hevert, de teljesen jó állapotban van. visszatettük a rejtekébe. [Geoládák v3.9.6]
Megtaláltam OKT közben, köszönöm a rejtést!
Nagyon szép kilátás fogadott. Két hónap folyamatos sárdagasztás után puha hóban, fagyos földön lépkedni napsütésben nagyon jól esett.