WAP: A doboz a kilátótól 100m-re DNY-ra egy vastag törzsű fa odvában, kövekkel álcázva pihen.
Megközelítés:
Mi Barnag felől indultunk, innen viszonylag jó út vezet a várhoz. A faluban piros L-et kell keresned, ez egészen a romokig visz.
Ha autóval mész parkolj le ezen a helyen, ne menj be a romokig, mert már sokan póruljártak: N 46° 58,254' E 17° 46,157' 340 m [GCZDRV+parkolo]
Innen mindössze 200m séta maga a doboz.
Pécselyről ugyancsak megközelíthető, de nem törött lábbal... Ha innen indulsz akkor a kék L jelet célszerű követned, viszont számos más alternatíva is kínálkozik.
A kilátóba N 46° 58,360' E 17° 46,344' 360 m [GCZDRV+kilato] érdemes felmászni, szépen rálátni Pécselyre, Tihanyra és a Balatonra.
Ezután a várat ÉNY-ról megkerülve, egy darabon a turistaúton majd a régi várfalon haladva ajánlott a láda felkeresése, ami a kilátótól 100m-re DNY-ra egy vastag törzsű fa odvában mohás kövekkel álcázva pihen.
A rejtekhely kiválasztása nem volt könnyű (meg a fekvőgipsz se könnyített a dolgon), itt a fák nem lyukasak de egyet végül találtunk. Vétel is volt rendesen, majd átlagolok egyet és talán picit módosítok a koordinátákon, de a kép alapján szerintem nem nehéz beazonosítani a pontot...
A tracklog, és waypointok innen tölthetők le: zdrv.gdb zdrv.mps
Turista térkép: (Nagyobb térkép letöltéséhez kattints a képre!)
Történet:
A Zádor-hegy (régen Szabad-hegy) 363 m-es kúpján áll a szabályos téglalap alaprajzú vár romja. A 8x8 m-es öregtorony a kaputoronnyal együtt a nyugati és a déli várfal találkozásánál épült.
A kb. 55x65 m belterületű, négyzetes várudvart részben magasan álló, 0.8-1.2m vastag fal veszi körül. A várudvar déli oldalán a falhoz épült kb. 8 m belső méretű helyiségsor van, melynek keleti végén a belül félkör alaprajzú, kívül egyenes záródású része feltehetően a kápolna maradványa. A várfalak az északkeleti saroknál hiányoznak.
Az első okleveles említés 1082-ben történik "Penchel" alakban, amikor I. László király a veszprémi káptalan birtokait összeíratta, és őket benne megerősítette. Ugyanekkor tűnt fel "villa Burlog" is, amely inkább csak földterület lehetett, mintsem falu. Temploma 1284-ben már szerepel, amikor Erzsébet királyné Barnag földet, melyen a királyné szakácsai laktak, a Vázsony nembeli Mencseli Búza fia Móricnak adományozta.
Mária 1384. december 6-án kelt oklevelével Veseni Domonkos fia László étekfogómesternek szolgálataiért megengedi, hogy a királyné Barnag nevű birtokának területén levő, "Zabad" (Szabad)-hegyen várat vagy erődítményt építsen, és az ő és örökösei szabadon birtokolják. A vár két év múlva már készen állt. Bizonyítja azt a fehérvári káptalan 1386. évi jelentése, amely szerint megállapították, hogy a veszprémi káptalan Pécsel nevű birtokán levő Pécselhegyet Veseni Miklós fia László erőszakkal elfoglalta, a határjeleket lerombolta, és várat is épített rajta.
Zádorvár megfelelő védelmet és kényelmet biztosíthatott birtokosának, de távol esett a forgalmas utaktól, ezért a Veseni család rövid idő múlva elhagyta, és birtokuk központjában, Vázsonyban építették fel új várukat.
Zádorvár a XV. század első évtizedétől lakatlanná vált, így pusztulásnak indult, és nemsokára már Pusztavár néven emlegették. A török hódoltság idején nem szerepel. A romos várat 1652-ben Zichy István kapta meg III. Ferdinándtól.
Barnag környéki ládázás.
Kilátás megint nem volt a köd miatt. Érdekes a rom, nem kicsi lehetett az eredeti építmény!
Jól láttuk, hogy a környék tele van tiszafával??
Köszönjük a rejtést!
Köszönjük Blankáéknak, hogy újra rejtették a ládát, mi pótoltuk a jelszót. A régi helyén kereshető, író eszköz nincs benne. Remek kis túra volt,gyönyörű kilátás nyílt a Balatonra.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.7.6]
Nagyon hangulatos a várrom, köszönjük, hogy megmutattad nekünk!
Sajnos a ládát nem találtuk meg, ha elfogadod a képek alapján a találatot, azt megköszönjük.
Dóri és Gábor
Barnagról gyalogtúráztunk a ládáig. Gyanúsan nagy mozgolódás volt az út során, jöttek mentek az autók. A vár környéke tele volt leparkolt autókkal elképzelni nem tudtuk mi lehet itt, aztán egy fiatal ember fényvisszaverős mellényben útbaigazított minket, hogy itt bizony épp a "Középkori forgatag és az Éltető Pontok találkozása" nevű esemény zajlik. Sokat nem időztünk ott, mert tervben volt még a GCPMPO láda felkeresése is.
Dorina&Dávid [Geoládák v3.6.0]
Egy könnyű sétával közelítettük meg Barnag felől. Csodálatos a kilátás a vár mellől, a kilátót viszont nem sikerült megtalálnunk. Köszönjük szépen a rejtőnek, hogy felcsábított minket ide!