Előzmények
majormezei | hozzászólásai | válasz erre | 2012.06.18 21:55:28 (4911) |
A gordiuszi csomó megoldásaként:
- kalibrálatlan gps-sel mért magassági adatok a lóágyék kategóriába tartoznak, inkább ne foglalkozzunk vele,
- barometrikusan kalibrált adat esetén az alapul szolgáló viszonyítási rendszer a mérvadó.
Nyissz![ előzmény: (4910) alnibell, 2012.06.18 06:49:36] |
|
alnibell | hozzászólásai | válasz erre | 2012.06.17 22:56:45 (4908) |
A kétely még mindig nem oszlott el.
Még mindig nincs magyarázat arra a bizonyos 45 méter körüli szintkülönbségre, amelyek a WGS84 koordináták EOV-ba történő transzorfámációjakor jelentkezik.
Egyszerűen eldönthető a kérdés:
Tessék - mondjuk egy 60CSx-et - ráhelyezni egy EOV koordinátájú külterületi (hogy a lehető legkisebb legyen a zavaró körülmény) HP fedkövére, és hosszabb ideig figyelni a kijelzőn megjelenő magasságértéket, illetve annak változását. A mérés megkezdése előtt legyen beállítva a kb. 3-5 másodpercenként adatrögzítés, hogy a kijelzőn látható adatok összevethetők legyenek a rögzített track-kel.
Persze az egy mérés, nem mérés, ezért indokolt a procedúrát legelább még egyszer megismételni, jelentős időeltolódással.
A track-ban rögzített és a kijelzőről leolvasott adatokat összevetve a HP fedkövének ismert magasságával, eldönthető, hogy a kütyü korrigált-e akárcsak nagyolt mértékű geoidundulációval, avagy sem. Ha más nem, én legalább egyszer megteszem.[ előzmény: (4907) Old Fairy, 2012.06.17 10:59:35] |
|
Old Fairy | hozzászólásai | válasz erre | 2012.06.17 10:59:35 (4907) |
Szerencsére nem így van. Mivel a polgári GPS-ek magassági pontossági igénye néhány méter, elég a geoidundulációt pl. negyed foknyi felbontásban tárolni. Így az egész bolygóra egy-két megabájton elfér az táblázat. (Legalábbis ezt szűrtem le pl. ebből az oldalból.) [ előzmény: (4906) alnibell, 2012.06.17 09:06:25] |
|
alnibell | hozzászólásai | válasz erre | 2012.06.17 09:06:25 (4906) |
Erősen kétlem, hogy így lenne.
Ha csak a WGS84 létezne mérési alap forgásellipszoidként, akkor is egy irdatlan mennyiségű adathalmazt kellene tárolni ahhoz, hogy a geoidot, mint szintfelületet pontosan leírják, hogy a geoidunduláció pontról pontra érvényesíthető legyen a kijelzett magassági adatnál.
Nem véletlenül fejlesztették ki a különböző átszámító metódusokat, hogy a GPS által mért/számított adatokat az itthon használatos vetületi rendszerbe átültessék. Ezek pedig - a tapasztalataim szerint - mintegy 40-45 m-es magassági szintkülönbséget mutatnak a mért és a használt Balti-magasság között.[ előzmény: (4905) KiVi, 2012.06.13 14:24:26] |
|
KiVi | hozzászólásai | válasz erre | 2012.06.13 00:35:06 (4903) |
Viszont az egységsugarú júzer sosem találkozik a WGS84 ellipszoid feletti magassággal, ugyanis a kommersz kütyük csak a geoidundulációval korrigált értéket írják ki, ellipszoid felettit nem.[ előzmény: (4899) alnibell, 2012.06.12 19:15:01] |
|
alnibell | hozzászólásai | válasz erre | 2012.06.12 19:15:01 (4899) |
"Megint oda lyukadunk ki, hogy elsô lépésben mindig tisztázni kell, mit tekintünk alapnak, ..."
Így van.
A GPS-rendszer kialakítása óta - általánosságban - a WGS84 ellipszoid felülete a vonatkoztatási szint, ehhez viszonyítva határozzák meg a kütyük - a műholdállás és eloszlás függvényében jól, rosszul - a magasságot. De ez nem egyezik/egyezhet a hazai gyakorlatban általánosan használt Balti-magassággal.
A kütyü magassági kalibrálása egy ismert magasságú EOMA ponton, gyakorlatilag csak a mért érték korrekciós tényezőjének meghatározását jelenti.[ előzmény: (4897) Old Eye, 2012.06.12 11:57:31] |
|
Old Eye | hozzászólásai | válasz erre | 2012.06.12 11:57:31 (4897) |
Megint oda lyukadunk ki, hogy elsô lépésben mindig tisztázni kell, mit tekintünk alapnak, mit tekintünk 0 méternek.
Régebben beszélgettünk itt arról, megállapodás kérdése, Föld melyik csúcsát tekintsük legmagasabbnak. Mount Everest-et csak Calcutta (Kolkata, Kalkutta) városánál mért tengerszinthez viszonyítva tekintjük annak...[ előzmény: (4896) alnibell, 2012.06.12 10:49:57] |
|
alnibell | hozzászólásai | válasz erre | 2012.06.12 10:49:57 (4896) |
Itt egy példa a magasság eltérésre.
A példa mutatja, hogy a WGS84 ellipsziod felülete mintegy 45 m-rel alacsonyabban van, mint az EOV-sík.[ előzmény: (4877) Old Eye, 2012.06.11 21:13:56] |
|
Old Eye | hozzászólásai | válasz erre | 2012.06.11 21:13:56 (4877) |
He? Megint valami új! Kérem okításodat....... Ezek szerint a koo formátumtól függ az éppeni magaság?! :-o[ előzmény: (4876) Andreas, 2012.06.11 21:08:33] |
|
Andreas | hozzászólásai | válasz erre | 2012.06.11 09:38:04 (4864) |
A mérés témáról jut eszembe. Nagytarcsa "felett" egy dűlőút mellett kb. a N47.53692 E19.29149 pontban van egy magassági alappont vagy háromszögelési pont (?). (egy betontömb X-szel a tetején és négy betonlappal körbevéve) Nem tudja valaki a magasságát? GPS kalibráláshoz jól jönne. Naviguide DEM-je szerint 211 méteren van, de nem tudom, hogy ez mennyire pontos adat.
Kissé gyanakszom az Oregon 550 5.70 firmware-ére, sokszor többet mutat a megszokott magasságoknál 5-10 méterrel (kalibrálás után!)
|
|
|
|