Elhelyezés időpontja: 2002.12.31 14:36
Utolsó lényeges változás: 2015.07.29 20:31
Utolsó változás: 2019.10.06 11:24
Rejtés típusa: Virtuális geoláda
Elrejtők: Csabi & Laci >> skiccpausz
Felhasználó: skiccpausz Nehézség / Terep: 1.0 / 3.0
Úthossz a kiindulóponttól: 7500 m
Megtalálások száma: 266 + 3 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.3 megtalálás hetente
A jelszót a megadott koordinátán található bükkfán találjátok.
A fára festett fehér feliratból logikusan hiányzó rész + a bekeretezett dupla-betű egybeírva. (7+2 betű)
A geoláda virtuális ládaként újra kereshető!
A ládába TravelBug NEM helyezhető.
Megközelítés
Parkolni Kőkapunál lehet N 48° 25,601' E 21° 26,342' 253 m [GCNPMK+Parkoló], innen gyalog visz az út a (sárga sáv) jelzésen a Mlaka-rétig, itt jobbra a (kék) köves úton a Bagoly-bérc oldalában északnyugat felé, eleinte tölgyesben, majd fenyvesben emelkedünk. Balra, nagy ívű kanyarral kerüljük meg a Pin-kúti-völgy fejezetét, sarjerdő szélén érjük el a Nagy-Péter-mennykőre felvezető kiágazását...
Végül a kilátás ezen a ponton lesz lélegzetelállító: N 48° 25,184' E 21° 23,296' 699 m [GCNPMK+lélegzetelállító kilátás]
A ládakörnyezetről
...egy dús füvű tisztáson jobbra átvágva, bükkösön keresztül juthatunk az északra (Nagy-Milic, Kemence-patak völgye) szép kilátást nyújtó, Nagy-Péter-mennykő sziklaperemére. Nevét a nyári viharokban gyakori villámcsapásokról kapta.
Kőzettani magyarázat a sziklaorom keletkezésére
A krioplanációs formák a pleisztocén jégkorszakok során keletkeztek, jellemzően a hegységek magas övezetében. A fagypont körüli hőmérsékleten a fagyás-olvadás ismétlődésével a felszínre bukkanó alapkőzet repedéseibe behatoló, majd ott megfagyó víz megrepesztette a vulkáni anyagot. A fagy okozta aprózódás eredményeként a hegycsúcsokon és a meredek hegyoldalakon idővel sziklafalak, sziklatornyok preparálódtak ki. A falakról leváló kisebb-nagyobb kőzetdarabok részben a sziklák előterében halmozódtak fel, részben a hegyoldalakon és a völgyek alján alkotnak vékonyabb-vastagabb törmeléktakarót, ún. kőmezőt. Hazánk legszebb krioplanációs formái a Zempléni-hegységben vannak, mivel a tetőrégióban sokfelé előforduló, lemezes szerkezetű andezit kőzet kedvezett a folyamatnak. A legszebb forma együttesek közül a turistaútvonalak érintik például a Sólyom-bércet, a Amádé-sziklákat a Szkalka-sziklát, a hejcei Sólyom-kőt és a Pengőkőt.
Érdekes, szép nevű helyről szép panoráma.
Kár, hogy nincs igazi láda.
Az egész erdőben egyedül jártunk, erre alig értünk ide, mindjárt jött még két turista, aztán még három fiatal, hangos, így inkább hamar tovább álltunk, a Pengő-kő (GCPENG) felé folytatva utunkat.
Az ország születésnapját A Kék túrával ünnepeltük. Két napot töltöttünk a Zempléni-hegységben, Boldogkőváraljától-Sároraljaújhelyig.A kánikula nagyon próbára tett bennünket, ennek ellenére felejthetetlen élményekkel lettünk gazdagabbak. Egy gyors kitérő a mennykő csapáshoz és már loholtunk is tovább. Érdemes volt, remek a kilátás! Köszönjük!
Megtaláltam. Köszönöm a lehetőséget. [g:hu 1.5.4]
==========
Egy 21 km-es túra közben, Középhutáról...
Örülök, hogy láthattam ezt is!
A felirat kopottas, de még olvasható.
TFTC!