Elhelyezés időpontja: 2019.11.16 13:36
Megjelenés időpontja: 2012.04.23 12:47
Utolsó lényeges változás: 2019.11.16 18:18
Utolsó változás: 2019.12.07 11:40
Rejtés típusa: Mozgó geoláda
Elrejtők: V_Gabor
Felhasználó: V_Gabor Nehézség / Terep: 2.0 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 800 m
Megtalálások száma: 846 + 6 sikertelen + 99 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 2.1 megtalálás hetente
[ fotó a fáról a logba | 30 nap | évszakonként egyszer ]
Röviden: 21x15x9 cm méretű mozgó geoláda. Célja különleges/nagy/öreg fákat felkeresni és bemutatni. A fáról minden esetben tölts fel fotót a logodhoz, különben nem jár a pont (megtaláltam logod érvénytelenítve lesz)! Részletekért kérlek, olvasd el a lenti leírást. Kösz!
Megtekintheted a láda eddigi állomásait interaktív térképen. Automatikusan frissül. Hibás adat esetén kérlek, jelezd emailben!
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Bevezető
Mi is az a dendrológia? Röviden: fásszárú növényekkel foglalkozó tudományág (a dendron görögül fát jelent).
Én szeretem a fákat, az erdőket. S Te? Ha pedig egy öreg fáról, vagy erdőről van szó, akkor azt a szokásosnál is jobban tisztelem.
A láda célja olyan nagy, öreg, esetleg különleges fák felkeresése Magyarország határain belül, melyek akár már több száz éve kitartóan nyújtanak hűsítő árnyat az arra tévedő vándoroknak.
Mivel nagyon sok ilyen fa él szerencsére az országban, ezért a láda célja, hogy a lehető legtöbb arra érdemes fát felkeresse, az utókornak fotókon megörökítse a fák életét minden évszakban.
Hová rejtsd el (és hogyan)?
- csak famatuzsálemhez rejtsd el
- mielőtt elindulnál rejteni, ellenőrizd le, hogy nem esik-e védett területre a kiszemelt pont
- iránymutatás/szabály: ha ketten át tudjátok karolni, akkor még nem túl idős a fa (ellenőrizd, hogy a fenti listákban szerepel-e a kiszemelt fád)
- nagyon sok öreg fa védelem alatt áll, ezért semmiképpen se ezekbe rejtsd a ládát
- keress a közelben egy biztonságos helyet
- élő fát soha ne bánts (sajnos láttam már élő fára felszögelt rejteket) :(
Fontos! A rejtésnél vegyétek figyelembe a geocaching.hu rejtésre vonatkozó szabályait!
A mozgó láda rejtése rendezvény, esemény keretében:
Semmi akadálya, megjelenhet a láda rendezvény, esemény, stb. kapcsán annak közelében ennek a mozgónak a rejtési szabályai szerinti méltó helyen. De(!) a ládát a rendezvény előtt kellő idővel kell elrejteni és a láda szabályainak megfelelően bejelenteni, hogy mindenki megfelelő módon értesülhessen róla. A rendezvény idejére kérhetitek a játékosokat, hogy ne vigyék tovább (ha valaki mégis elviszi, akkor se legyen sértődés).
Tilos viszont a rendezvényre elvinni (pl. az asztalra kitenni), ott mindenkinek odaadni a jelszót! Tegyétek egy szép fához! Jó?
Megtalálás menete
A láda többször is megtalálható, és továbbvihető, de nem egymást követően. 30 napon belül csak egyszer találhatod meg (pontvadászok, egymás kezéből loggolás, stb. miatt)! Ha nem szeretnéd tovább vinni, akkor rejtsd vissza úgy, ahogyan találtad és ne változtasd meg se a jelszót, se a láda leírását az oldalon! Kösz!
1) Ha elvitted a ládát, hagyj egy "bocsi cetlit", hogy az utánad érkező ládászok ne keressék feleslegesen (ha fogyóban van, kérlek pótold)! A cetlire írd rá az időpontot és neved (esetleg telefonszámodat is)! Nem kötelező elvinned, ha nem ismersz egy másik öreg fát (a fenti hivatkozások segítenek) ;-) Ha nem viszed tovább, akkor nincs más teendőd, mint a saját logodat fotókkal, leírással feltölteni, melyben jelzed, hogy maradt a láda.
2) A lehető leghamarabb jelentsd be a találatot! Az utolsó megtaláló lesz a ládagazda, ekkor tudod az oldalt szerkeszteni.
3) Az "Adatok és fényképek szerkesztése"-re kattintva a láda állapotát állítsd át: "BETEG"-re!
4) Keress egy új helyet a ládának! Ugyanahhoz a fához egy évszakon belül ne kerüljön vissza a láda. Néhány napon belül helyezd el a ládát új helyén! Kérlek, ne vigyétek olyan helyre, ahol nincs egy tiszteletet parancsoló, öreg fa (a "de itt is van sok szép fa" nem jó indok)!
5) Rejtéskor írd be a logfüzetbe a nevedet, a dátumot és az új jelszót!
6) Az új adatokat a lehető leghamarabb add meg a láda oldalán! Ezek: szélesség, hosszúság, magasság, megye, elhelyezők (telefonszámod is), nehézség, terep nehézség, úthossz a kiindulóponttól, állapot (= kereshető), elhelyezés időpontja, geoláda jelszó, valamint jobb oldalt pipák módosítása a ládára illő jellemzők szerint.
7) Tölts fel a fáról egy szép fotót a láda oldalára! A fotó "leírás" mezőjébe írd be a láda állomásának sorszámát és a helyet! A leírás legyen rövid, de beszédes.
8) Egészítsd ki a megtalálásod logját a rejtésre vonatkozó információkkal, tanácsokkal a következő kessernek (hol keresse), írj egy pár sort a fáról (milyen faj, méretei, kora), mutasd be a rejtés környékét is és tölts fel néhány fotót is!
Ezt a leírást ne módosítsd, köszönöm! (Mobilon egyes böngészőkkel a hosszú leírás nem szerkeszthető, levágja a szöveg végét. Androidon Chrome böngészővel lehet szerkeszteni, teszteltem.)
Jó kalandozást és kellemes kikapcsolódást kíván:
Mónika és Gábor
"Csak annyit kérek tőled, ha érted,
Hogy ne vágj ki minden fát,
Legalább néha-néha lazíts egy félórát."
/ Bródy János: Ne vágj ki minden fát!
Állapot: kereshető
Értékelés:
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület?
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni?
-
különleges látványosság, helyszín?
-
speciális koordináta-érték vagy magasság?
-
vízpart, tó/folyó, forrás van-e a környéken?
-
település belterületén van a láda?
+
van-e a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület?
+
nyugodtan ajánlanád-e télen, hóban is (megtalálható-e)?
+
ajánlanád-e a környéket nyáron a legnagyobb kánikulában is?
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van-e a láda (a környékhez képest)?
+
megközelíthető-e járművel néhány száz méteren belül?
+
a javasolt kiindulóponttól elérhető-e fél órán belül?
-
babakocsit toló család induljon-e a láda keresésére?
+
kisgyermekkel, nagyszülőkkel is elérhető helyen van?
-
igénybe veszi-e a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos)?
-
a láda megszerzéséhez kell-e sziklát mászni (gyerek a nyakban kizárt)?
-
sötétben ajánlanád a láda felkeresését?
-
jellemző-e GPS-t valószínűleg zavaró sűrű erdő, magas sziklafal?
-
szokatlan méretű/alakú-e a láda (az ajándékok miatt fontos)?
-
el tudok-e menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyhatom)?
Új helye: Somoskő határában, egy csodaszép bükk tövében. Három öreg bükköt is láthatsz itt egymás mellett. Itt még nem járt a láda.
Lentről mutatnak a legjobban! ;)
Törzskerülete: 441 cm.
A mozgó GCLOPE első pontjától, a Losonczy Anna-forrástól nem olyan messze van. Megközelíteni viszont ne onnan, hanem picit északabbról, egy elágazástól érdemes! Onnan bozótharc nélkül közelítheted meg egy szekérúton. Vigyázz, egy elhanyagolt villanypásztor is az utadba kerülhet.
Segédpont: N48 09.975 E19 51.763 (utolsó képen: innen balra, fel)
Először a letört fában néztem meg. Ott is volt pár jó nagy kéreg, ami a ládát takarhatta. Mivel bocsi cetlit nem találtam, így körbenéztem és egy perc alatt megtaláltam a másik odút. Jó rejtés volt!
Nem esett az eső, pedig a városból még úgy indultam el.
A GCAKT-tól visszafelé tekerve (ugyancsak húzva a belem, a vadászoktól hemzsegő erdőben) a Pótharaszti sétaerdőnél új mozgó rejtésről értesűltem, nosza gyorsan be érte! Könnyű találat és már húztam is haza, immár a közúti autós őrületben. A láda újra rejtési ötlet híjján és mivel már sokat dédelgettem régebben, maradt a mások örömére 😊😄
Köszönöm a rejtést: Paparazzy48.
Stiklivel megtaláltuk és tovább vittük magunkkal! :) [Geoládák v3.0.0_beta_18]
Újra rejtve!
Csévharaszti szomorúfűz
A szomorúfűz hazája Kína. Nálunk az első szomorúfűzeket a XVIII. század végén Tata-Továroson ültették. Annak a kornak a legjellegzetesebb kerti dísze, a szentimentális kertnek jelképe volt. Az akáchoz hasonlóan, azzal csaknem egy időben, gyorsan terjedt. A XIX. század elején már valósággal népies fa, a magyar táj jellemző fája. Nagykőrös város pótharaszt-pusztai birtokán elsőnek nyilvánította védetté a tábla előtt álló terebélyes szomorúfüzet 1935. március 9-én. Törvény erejével 1939 óta védett, így egyik legkorábbi természeti emlékünk. A rendelet szövegéből: ,A harmadik számottevő fa ugyan még nem tartozik az öreg fäk köze, de mindössze 32 éves korában olyan fejlődést mutat, és oly kiterjedt gyökérzete van, hogy például a tőle 5 méter távolságra eső kút falát teljes mértékhen a fa sűrű hajszálgyökérzete elborítja, ami által a kút vize ihatatlanná is vált és 1932. évben ivóvíz céljából új kutat kellett ásatni. A fa azért fejlődött ki fiatal korában ily nagy méretűvé, mert a környéken lévő kútból nagymennyiségű nedvességet elszívva kedvező körülmények közé jutott. Ez a fa a birtok északi részén a Nyárfas-erdő csévpusztai határához közel lévő erdöőri lak mellett álla a 92, üzemtervi tagban. A fa méretei a következők: Mellmagassági kerülete 252cm. Csúcsmagassága 18 méter. Egészsègi állapota kifogástalan, nagyon jó. A fa faja szomorúfűz , az ottani erdőőr Pothoroszky Pál dugványozta.- A polgármester pedig felhívja a képviselőtestületet, hogy jelen határozat és az erdőmester jelentése alapján a fenti kisebb erdőterületeknek reservációként put való visszahagyása, illetőleg a jelen határozatban említett fáknak és facsoportoknak természeti emlékként való fenntartása iránt az erdőfelügyelő útján terjesszen kèrelmet az m.kir. földművelésügyi miniszter elé." A Monori Erdészet több gyökeres karódugványt is nevelt már a fa hajtásaiból, ezzel is megőrizve az utókornak a hazai természetvédelem történetének korai tevékenységét megörökítő természeti emléket.
A ládát, nem a lekerített fahoz rejtettük, haem pár méterre tőle egy kicsit viseltes fűz "gyomrában" kéreggel takarva.
Megtaláltuk Gyönkön és továbbvittük a Középhidvégen lévő bernrieder kastély parkjába. A láda a kaputól kb. 300 méterre, jobb oldalon egy többtörzsű, lefelét már elhullató fa tövében rejtőzik, avarral takarva.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Bővebben otthonról. Elvittük. [Geoládák v2.2.5]
Megtaláltuk Gyönkön és továbbvittük a Középhidvégen lévő bernrieder kastély parkjába. A láda a kaputól kb. 300 méterre, jobb oldalon egy többtörzsű, lefelét már elhullató fa tövében rejtőzik, avarral takarva.
Megtaláltuk, visszük tovább!
--------------------------------
Sulkovszky Viktor herceg 1920-ban építette kastélyát Gyönk szívében, melynek tövében már ott magaslott a mostanra 10 ember ölelésével átérhető kislevelű hársfa. 130 cm-es magasságban mérve kerülete 647 cm életkora 265 év. 2013-ban az "Év fája" versenyen második helyezett lett. 1949 őszétől a kastély épülete szociális otthon, jelenleg a megye legnagyobb szociális otthona a 70 éves intézmény. A hárs ágai mindig is a délutáni levegőzések helyszínéül szolgáltak a kastélyépületben lakóknak. Az egyre vastagodó hárs alatt számos ifjú pár készített fotót házasságkötéskor. Az egyre növekvő hárs koronájának nagysága elérte a kastély méreteit, magassága jócskán túlnőtt a tetőzeten. Sajnos az utóbbi években egy vihar letörte fő ágát, mely a tetőre dőlt, összetörve a tetőfedő palát. A letört ágrész levágása után a kissé formáját vesztett fa tovább él, minden évben hozza új ágait, termetes törzsével elkápráztatja a lakók látogatóit és minden arra járót. A hársfa a település egyik jelképe is lett, festőket, grafikusokat és textilművészt is alkotásra ihletett. A nagy fa a település központjában, a Táncsics u. 472 sz. alatti intézmény parkjában nézhető meg, a kastélyépület mögötti teraszon. Felkereshető nappal, világosban. Parkolni az intézmény bejárata előtt lehet. A láda a fához vezető lépcsőtől jobbra lévő kőkerítés bástyájának tövében rejtőzik.
Bakonybélből sétáltam át, a jól ismert helyszínre. Szép fa.
-----------------------------------------------------------------------------
Újrarejtve 2019.10.14-én Alsórácegres közelében, egy hatalmas szederfa közelében, attól kb.15 m-re egy bokor tövében.
Új rejtés a Bakonyban Párduc50-el, a GCKAMB első pontjánál. A kereszt mellett álló hatalmas törzsátmérőjű tölgyfa matuzsálem érdemelte ki a rejtés tárgyát.
A láda a kereszttől jobbra levő közeli fa tövében lapul, vastag hánccsal letakarva.
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (951 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (20 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.