Elhelyezés időpontja: 2007.03.26 00:00
Megjelenés időpontja: 2007.03.28 19:50
Utolsó lényeges változás: 2015.11.06 15:31
Utolsó változás: 2017.03.25 12:58
Rejtés típusa: Virtuális geoláda
Elrejtők: Szőke-Kiss
Felhasználó: Szoke-Kiss Nehézség / Terep: 1.0 / 1.0
Úthossz a kiindulóponttól: 200 m
Megtalálások száma: 571 + 3 sikertelen + 1 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.9 megtalálás hetente
Sajnos másfél év után elkezdték rendszeresen lopni a ládát, ezért virtuális lett a rejtés. A jelszó; a tábla 4. sorának utolsó előtti szava - összetett szó. A cím nem számít sornak!
TravelBug NEM helyezhető virtuális ládába
Dobozt már a honfoglaláskor, vagy közvetlenül a honfoglalás után lakták magyarok. I. Géza király 1075-ben a garamszentbenedeki monostor alapító oklevele alapján engedélyezte, hogy a monostor 3 háznép szolgája sertéseit együtt legeltethesse a király tulajdonát képező sertésekkel a dobozi erdőkben. Ez az első írásos emlék Dobozról.
1720 és 1798 között gróf Wenckheim Józsefné szerzi meg a települést, s a hozzá tartozó pusztákat. Az ezt követő évtizedekben a Wenckheim család a település legnagyobb földbirtokosa.
Itt építette a Wenckheim család vadászkastélyát a gyulai Czigler Antal. Mellette 1854-ben Ybl Miklós tervei alapján romantikus stílusban istálló és kocsiszín épült. Sajnos ezek az épületek olyan mértékben lettek átalakítva, hogy műemléki jellegük megszűnt. A kastély ma iskolaként üzemel.
A volt kastély mögött a Holt Fekete Körös ágától körülölelve 3,7 hektáros kastélypark fekszik, melyet az 1880-as években alakítottak ki a Wenckheimek angol stílusban. Jellemző fái: kocsányos tölgyek, platánfák, hársak, vadgesztenyék, páfrányfenyő és erdei fenyő facsoportok.
A park legmagasabb pontján építette gróf Wenckheim Dénes 1902-ben a környék "ékszerdobozának" nevezett neoromán stílusú Szent Kereszt kápolnát és kriptát. Az építőmester a bécsi Nicolaus Schiedek volt. Az egyhajós félköríves szentélyzáródású templom eredetileg a grófi család kápolnájának épült. Főhomlokzatának jobb oldali részén homlokzat előtti torony található, a másik oldalon körív alaprajzúan ugrik elő a lépcsőfeljáró. A sekrestye a hajóhoz félkörívesen kapcsolódik. Az épület tetőszerkezete vasbetonból készült, Magyarországon az elsők között itt alkalmazták ezt az építészeti technológiát. A rendkívüli szépségű mészkőtufából készült szószék bécsi mester munkája egykor a világkiállítás nagydíját nyerte el. A márványmozaik előképek Szent Dénest és Szent Frigyest ábrázolják. Az oltár két oszlopának anyaga a különlegesen értékes egyiptomi márvány, melyet hatalmas, csiszolt féldrágakövek teszik még díszesebbé. A csodálatos főoltár fehér carrarai márványból készült, a feszület Fadrusz János alkotása. A keresztelőkút nyolcszögletű, tetejét nyolc, egymás kezét fogó kisgyermek díszíti, salzburgi vörös márványból készült. A templom és kripta kupolája egyaránt velencei aranymozaik.
E két műemlék jellegű épület mögött áll az 1863-ban épült romantikus stílusú háromszintes, silótornyos magtár épület Ybl Miklós kiemelkedő alkotása. Itt is láthatjuk, hogy milyen korszerű, meglepő, nagyvonalú alkotást hozhat létre az építész, ha a szükségletek kielégítésére törekszik. Ybl műve igazi előfutára a mai archietonikus törekvéseknek.
A magtárat néhány helyen átalakították az idők folyamán, azonban -napjainkra erősen romlott állapota ellenére is- impozáns agrártörténeti emléknek számít így is.
Nyár végi vakáció /18.
Sötétben érkeztünk, az orrunkig sem láttunk el. Azt hittük, legalább lesz egy kis kivilágítás a parkban. Nem volt, csak a mobilunk fénye mellett tudtunk haladni.
Közös találat Ribizli9-el.
-MEGVAN!- [Geoládák v2.2.5]
Nagyon szép a park, ahogy a kápolna és a mauzólum is. A láda azonban .. a nap első csalódása. Értem én, hogy sokszor ellopták, de tíz év alatt már jó eséllyel kinőtte ezt a "kedvtelését" az, akinek anno nem volt ennél jobb dolga. A rejtéssel kapcsolatos egyetlen pozitivum, hogy itt legalább a helyszínen van a leolvasni való. Ha nem akarsz / nincs időd foglalkozni a láda karbantartásával, akkor tedd az adoptálhatóak közé. Bőven van Békés megyében szerintem olyan ládász, aki gondos gazdája lenne. A hely megmutatásának érdeme így is, úgy is örökre a tiéd marad ... [Geoládák v3.0.0_beta_8]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v2.2.5]
GCSzDb és GCsmsn felkeresése után.
Ismét egy hely, amit a rejtés nélkül sosem fedezünk fel magunktól. Köszönöm a lehetőséget.
Az egész park csodálatos, nagyon kellemes hangulatú. Javaslom, hogy a ládaoldalra kerüljenek fel nyáron készült képek is, így adja vissza az igazi hangulatot.
A rejtésre azért csak 4 pont jár, mert igazán jó lett volna egy valódi ládát keresni a parkban. Kár, hogy lopják a ládát. Talán egy fára akasztott faházzal érdemes lenne próbálkozni.