A rejtek egy fa gyökerei között található kövekkel gondosan lefedve, a sziklától nem messze. Kéretik a körültekintés felfedés előtt, és a gondos visszarejtés. Ládaméret: 10x5x4 cm
A helyhez némi látványmagyarázat is tartozik. Eminnen szerteszét tekinthetsz az alant elterülő városra, és Baranyára. (Ha szerencsés vagy az időnek járásával!)
A hely rendkívül könnyen megközelíthető, hiszen a városból a Mecsekre felvivő út mellett található. Mögötte méretes parkoló terül el, és nem messze állnak meg a 34-es 35-ös vasszekér-járatok is.
A helyről
A szobor készítője Makrisz Agamemnon. A mesternek állítólag ez a legnagyobb köztéri műalkotása. A szobor betontalapzaton áll, és vörösrézlemezekből készült. Maga a női alak a Samothrakéi Niké szoborra hasonlít, és erős párhuzamot állít a győzelem Istennőjének alakja és az 1945-ös események között. Emiatt a környéken Felszabadulási emlékműnek is ismerik. Idővel a szobor lábánál elhelyezkedő 1945-re utaló részt eltávolították gondos kezek, csak a rögzítés helye sejlik elő. A szobor vörösréz mivolta erős vonzalmat ébresztett már megannyi színesfémtolvaj szívében, ezért néha az alkotás testileg erősen lecsupaszodott. Jelenleg (2005.07.08) az otromba festéknyomokat, és az "Itt járt Gipsz Jakab" hangulatú kultúrkézjegyeket leszámítva a szobor "egyben van". A szobor megvilágítása már a múlté, talán érdemes lenne felújítani azt, és a "hölgy" testét megtísztítani a rút embernyomoktól. A környező parkos részen a füvet nyírják, a szobortól nyugatra pedig néhány fapad is megmaradt az utókornak. A parkolóban óvatozz látogató ha vasszekérrel érkezel! Gépjárművedben értéket ne hagyj!
Az eredeti Samothrakéi Niké
1858-ban találták Samothraké szigetén a nagyméretű márványszobrot, amely a győzelem istennőjét ábrázolja.
Állítólag Demetrios Poliorketész állította hálájának jeleként az isteneknek, miután i.e. 306-ban Kypros-szigetnél Ptolemaiosz fölött tengeri győzelmet aratott.
Eredetileg a szobor hajóorrot ábrázoló talapzaton állt harsonát fújva. Az eredeti alkotás a Louvre-ban tekinthető meg.
Nike: (gör. a. m. győzelem), a győzelem megszemélyesítője a régi görögök képzeletében. Eleinte egyes nagyobb istenségek, főként Zeus és Athene adományának tekintették a kivívott győzelmet, ezért Pheidias úgy az olympiai Zeus-szobornak, mint az athéni Athena Partheneosnak kezébe egy-egy szárnyas női alakot helyezett, mely koszorút és pálmát nyújtott előre. Utóbb ez istenek győzelmet nyújtó hatalma külön istenalakká önállósult, melynek ábrázolása számos remekműre adott alkalmat s melynek motívumai nagyjában a Pheidias-félék maradtak. Leghíresebb fennmaradt N. -szobrok: az Olympiában kiásott Paionios-féle N. (l. a Görög művészet című cikk III. képmellékletének 18. ábráját), a Samothrakéból való óriási N. -szobor (a Louvre-ban), mely egy diadalmas tengeri csata emlékére egy hajó orrán állva ábrázolja az istennőt. A rómaiak N. nevét Victoria-val (lat. a. m. győzelem) fordították s nagy tiszteletben tartották az adoptált görög istennőt. Augustus császár az actiumi győzelem emlékére a szenátus üléstermében oltárt állíttatott neki, mely túlélte az antik istenek uralmát, amennyiben a keresztények csak 394-ben tudták eltávolítását kieszközölni. [Révai nagy Lexikona]
2012.03.17 A LÁDA ÚJ HELYRE KERÜLT! A parkoló feletti részen keressétek, az eddigi rejtekül szolgáló sziklától kicsit feljebb, egy fa alatt (kb. 3 méterrel odébb). Mivel itt is láttam "emberek" nyomait (sajnos ráadásul nem a kultúra hagyott nyomot a helyen), ezért kérem, hogy GONDOSAN REJTSÉTEK VISSZA, KŐVEL ÉS LEVÉLLEL ÁLCÁZVA. A ládát ne csomagoljátok semmibe, ha jól vissza van zárva, akkor nem ázik be.
2014.11.22 Karbantartás. A láda és a logbook cserélve. Mint az előzőt, ezt is kérem, hogy GONDOSAN REJTSÉTEK VISSZA, KŐVEL ÉS LEVÉLLEL ÁLCÁZVA. A ládát ne csomagoljátok semmibe, ha jól vissza van zárva, akkor nem ázik be ez sem.
Állapot: kereshető
Értékelés:
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület?
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni?
-
különleges látványosság, helyszín?
-
speciális koordináta-érték vagy magasság?
-
vízpart, tó/folyó, forrás van-e a környéken?
-
település belterületén van a láda?
+
van-e a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület?
+
nyugodtan ajánlanád-e télen, hóban is (megtalálható-e)?
+
ajánlanád-e a környéket nyáron a legnagyobb kánikulában is?
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van-e a láda (a környékhez képest)?
+
megközelíthető-e járművel néhány száz méteren belül?
+
a javasolt kiindulóponttól elérhető-e fél órán belül?
+
babakocsit toló család induljon-e a láda keresésére?
+
kisgyermekkel, nagyszülőkkel is elérhető helyen van?
-
igénybe veszi-e a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos)?
-
a láda megszerzéséhez kell-e sziklát mászni (gyerek a nyakban kizárt)?
-
sötétben ajánlanád a láda felkeresését?
-
jellemző-e GPS-t valószínűleg zavaró sűrű erdő, magas sziklafal?
-
szokatlan méretű/alakú-e a láda (az ajándékok miatt fontos)?
+
el tudok-e menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyhatom)?
A Karácsonyi napokra Pécsre esett a választás nagy családi sokadalommal, HRita - Kesserhercegnővel közösen! :) Egy nap sem unatkoztunk, szépen gyűjtögettük a rejtéseket, ezáltal még jobban megismerve Pécset. Nem volt olyan pillanat, hogy ne éreztük volna jól magunkat, így köszönjük minden rejtő munkáját!
Megtaláltuk. Köszönjük a rejtő fáradozását! Bővebben otthonról, fényképek később. [g:hu 1.6.0g]
A kilátás szép, a rengeteg beton a tetején ezzel a fura alakkal nem annyira jött be.
A láda 4 füléből már csak kettő van meg. A csapadékos idő beállta előtt nem ártana cserélni.